Stale jezero Titikaka


Dnes jsem mela na Peruance vztek, stejne jako mam vzdycky, kdyz nekdo nepouziva zdravy rozum.

Zacneme ale z jineho soudku. Asi pred rokem uverejnily celostatni noviny v Britanii clanecek s vysledky "vedeckeho vyzkumu" (rozumej "statisticke studie"). Vyzkum zjistil, ze 90% deti trpicich autismem bylo v kojeneckem veku ockovano tzv. trojkombinaci. Zaver tohoto vyzkumu pak byl, ze ockovani trojkombinaci pravdepodobne zpusobuje u deti autismus (!!) Nasledkem toho se otevrela celonarodni debata, jestli je povinnosti ci pravem rodicu nechavat dite ockovat a pres 50% rodicu sve kojence v nasledujicim roce ockovat nedalo. Az teprve nedavno vysel clanek o tom, ze souvislost mezi autismem a ockovanim trojkombinaci nebyla ve skutecnosti prokazana – ale celostatni dikuse uz zustala. Obdobne se narod zachoval v pripade tzv. 'cot death' cili nahle smrti kojencu. Nekolik matek, jimz uz druhe dite v rade zemrelo behem prvniho roku zivota nejasnou smrti, bylo odsouzeno za vrazdu na zaklade toho, ze pravdepodobnost takoveho pripadu (tj, aby dve deti za sebou zemrely nejasnou smrti) je mene nez 1%. Takze zadne prime dukazy – stacil vysledek "vedeckeho vyzkumu" (tento "vyzkum" byl posleze zpochybnen a zeny byly po nekolika letech ve vazbe propusteny). Tak to jenom trochu ke zdravemu rozumu. A ted uz k Peruancum.

V 8 hodin jsme posnidali u Elviry, rozloucili se a odpichli se (doslova) od brehu Amautani. Jezero bylo neklidne a tak me – trpici morskou nemoci i na trajektu z Calais do Londyna – pristani u brehu Taquile uprimne potesilo.

Od prvniho momentu nam bylo pripominano, jak je zivot na Taquile tezky. No predstavte si, ze mate ostrov. Uprostred ostrova je kopec a hlavni namesti a vetsina budov je na tom kopci. Dole pod kopcem mate dva pristavy. Z prvniho vede strma cesta primo nahoru. Z druheho, uplne stejneho, vede pozvolna cesta temer po vrstevnici taky nahoru. My jsme prirazili do toho druheho pristaviste a do kopce se nam slo lehko a prijemne. Hadejte, do ktereho pristavu priplouvaji vsechny lode z Puna (nejsou to trajekty, pripominam – nase lod byla stejne velikosti jako lode, ktere pouzivaji mistni): do toho prvniho! Takze se pak ostrovane vlaci s nakupem v satku na zadech do toho strmeho kopce (a nejde jenom o potraviny, ale i treba o zidle, rohoze a nebo televize (ne, s pocitacem na zadech jsme nikoho nevideli :-)). A aby to meli jeste tezsi, tak nepouzivaji jinou silu, nez lidskou. Ne ze by na ostrove neprezili treba osli, ale vyuzivani zvirat neni tradicni a tradice se na Taquile neporusuji!

Jak se tu tedy vlastne zije: 'tradice' se toci zejmena kolem manzelstvi. Jenom par zajimavosti:
- na Taquile je jedina vesnicka. Obyvatele si voli vlastniho starostu, ovsem volebni pravo maji jenom zenati muzi (na Taquile vedi, jak muze motivat ke snatku :-)) Bylo nam vysvetleno, ze tento zakon neni diskriminacni (jak se mnozi Evropane a Americane mylne domnivali), ale tradicni, coz samozrejme celou vec objasnilo :-)
- aby se to dobre poznalo, tak zenati muzi nosi barevnou cepici s bambuli dopredu a svobodni muzi bilou cepici s bambuli na stranu (ptala jsem se, co se stane, kdyz jim pri praci ta bambule prepadne a misto odpovedi se mi dostalo jenom usklibnuti – z toho usuzuji, ze muzi zadnou takovou praci, kde by se jim to mohlo stat, nevykonavaji)
- aby to nebylo ale uplne jednoduche, muzi v bile cepici s bambuli na stranu a s barevnou tastickou s listy coca u pasu jsou rovnez zenati
- aby se poznal starosta, nosi hnede sombrero
- svobodne zeny nosi barevne (ruzove, fialove, zelene) sukne; vdane zeny se pak oblekaji cele do cerneho
- protoze mladenci na Taquile jsou nesmeli, namlouvaji si devce tak, ze za nim po ostrove chodi a hazi na ne kaminky. Je-li divcina svolna, hodi kaminek zpatky.
- svatba se kona hromadne jenom jednou rocne, a kdyz se chcete ozenit, je zahodno misto rezervovat predem
- zena muzi na dukaz lasky pred svatbou uplete pas, do ktereho spleta vlastni vlasy. Muz pak tento pas cely zivot nosi.

Na (hromadne) svatebni fotografiii se nevesty mracily jako cela kopa kakabusu. Nevim proc, ale bylo nam vysvetleno, ze vdane zeny chodi v cernem proto, ze po svatbe je zena vnimana jako "odkvetla kvetina". Tak mozna proto?

-------------
Vecer nas na hlavni tride v Punu zastavil kluk a chtel nejake mince do sbirky. Koruny jsem nemela vubec zadne, ale v kapse jsem nasla dvoupenci. "Americka?" Pta se kluk. "Ne, anglicka. Ta pani na druhe strane - to je kralovna." Pocit vlastnictvi mince s kralovnou rozzaril klukovi oci; prvni projev nefalsovaneho detskeho stesti za tri tydny v Peru.

No comments:

Post a Comment