Titikaka je nejvyse polozene splavne jezero (tj. da se po nem jet lodi). Lezi pres 4000m nad morem, na hranici Peru a Bolivie (z lode vidite bolivijske Cordillery) a ma rozlohu 8 500 ctverecnich kilometru (o neco mensi nez Kypr). Na vzniku jezera Titicaca se podilely tri typy pohybu zemske kury (ale nechtejte po mne, abych popsala, jak se to stalo). Jezero je od roku 1978 narodni rezervaci.
My jsme to samozrejme nepoznali, ale vetsina indianu v oblasti kolem jezera Titikaka neni z kmene Quechua, ale z kmene Aymara (a tak mluvi jinym jazykem). Proto se mozna turisticti pruvodci nemuzou shodnout, proc se jezero jmenuje zrovna Titikaka – coz v kazdem jazyce znamena neco jineho. Nicmene – kdyz vezmete mapu jezera, pretocite ji o 180 stupnu, a trochu se zahledite, uvidite co? Pumu ve skoku.
Uz v Cuzcu jsme si zaplatili dvoudenni vylet po jezere Titikaka se zastavkami na nekolika ostrovech. Bylo to pomerne levne (cestovka opet v gringo alley, na terase vedle australskeho obchodu, kde prodavaji blbosti vsech druhu a delaji piercing), tak jsem – podobne jako u raftingu – ocekavala nekde nejaky maly podfuk.
Kolem 9 hodiny ranni jsme vyrazili motorovou lodi pro 20 lidi. Bylo nas na ni 23, vsuchni jsme meli oranzove plovaci vesty (pry je na to bezpecnostni vyhlaska) a nikdo nesmel na strechu. Sotva jsme opustili pristav, plovaci vesty jsme mohli sundat (vyhlaska, nevyhlaska - nikdo nas uz nevidel) a protoze bylo pekne, tak byla strecha popularnim utocistem fotografu.
Prvni nasi zastavkou byly plovouci ostrovy Uros. Plovouci proto, ze jsou umele vytvoreny z rakosu a skutecne plovou. Puvodni Uros byly udajne vytvoreny domorodymi Indiany, kdyz utikali pred Spanely; protoze nemeli kam utect, postavili si na jezere ostrov a jejich potomci zde ziji dodnes. Ostrovy dnes ziji predevsim z turistickeho ruchu (tradicni zpusob obzivy je samozrejme rybareni, ale vetsina prijmu ostrovanu dnes pochazi z kapes zahranicnich navstevniku). Pruvodce tvrdil, ze zpusob zivota na ostrovech je autenticky a neni to jenom divadlo pro turisty – ackoli Rough Guide tvrdi, ze nekteri obchodnici z pevniny jezdi na Uros prodavat suvenyry.
Uros je ve skutecnosti souostrovi. Jednotlive ostrovu plovou (tj. pohybuji se v prostoru), aby neprirostly ke dnu jezera a nebyly zaplaveny a potopeny pri prvnim desti. Ostrovy vypadaji jako obri vory z rakosu, maji zpevnene okraje a zespoda uhnivaji tak rychle, ze se kazdy mesic musi navysit o 10 cm (celkem sahaji asi 2.5 metru do hloubky). "Zaklad" pro vytvoreni ostrova (koren) se dedi z deda na vnuka; na ostrove ma hlavni slovo staresina (abuelo - dedecek), ktery v mladi ostrov vytvoril a zalozil na nem rodinu.
Mistni se mezi jednotlivymi lostrovy pohubuji na rakosovych lodickach (na jedne takove jsme taky jeli – vsichni jsme nasedli do lodky, kapitan nasi motorove lodi nam popral stastnou cestu a kdyz jsme odrazili, rekl "See you in Bolivia."). Vyrobit jednu takovou lodku pro 20 lidi trva 6 mesicu, a lodka je pak 8 mesicu k pouziti.
Jak jen mohli lide zit bez elektriny?
Spali jsme na Amautani. U postele jsme meli dva modre nocnicky (nejdriv jsem se jim smala, ale pochopila jsem az ve tri rano, kdy bylo venku pod nulou, vsude uplna tma a budka pet minut cesty od domu - a to jenom kdyz mate stesti neskoncite cestou v kozi ohradce.)
No comments:
Post a Comment